Testközelben a stresszhormon szint is alacsonyabb, szeparáció esetén pedig olyan magasra szökhet, hogy az károsan befolyásolhatja az immunrendszert és a feljődést.
De az együttalvás nem csak a szoptató édesanyáknak és gyermekeiknek lehet fontos és biztonságos. A tápszerrel tápláló édesanyának és kisbabájának ugyanúgy létfontosságú a sok testközelség éjszaka és rájuk is millió módon hat ez a gondoskodás. A biztonság szempontjából érdemes egy ágyban, de külön felületen megvalósítani az együttalvást. Karnyújtásnyira egymástól minde pozitív hatását érzékeli a csecsemő a testközelségnek és az édesanya is sokat meríthet ebből az intimitásból.
Néhány egyéb dologra is figyeljünk oda, amikor együttalszunk:
- a dohányzás, alkohol és drogfogyasztás nem fér össze az együttalvással
- ne legyen túl meleg
- inkább az édesanya oldalán legyen a kisbaba, ne a két szülő között, és ha szükséges rakj fel leesésgátlót
- nagy ágy! :) nagy matrac a földön a legjobb
- hátára fektesd a kisbabád, ne a hasára (szoptatás miatt úgyis sokat lesz az oldalán)
- ne kerülhessen takaró, párna a gyermek fejére
Az édesapákra van talán a legnagyobb hatással az együttalvás, mivel ők legtöbbször dolgoznak, csak néhány órát tudnak együttölteni gyermekükkel. Az éjszaki gondoskodásnak ez a formája segíti őket, hogy átéljék azt a fajta intimitást, ami egy szoptató édesanya és kisbabája között megvan. Egy nagyobb kisgyerekkel pedig sok meglepetést tartogat az éjszaka az édesapának is, aki arra ébredhet hajnalban, hogy a kislánya az arcát simgotja vagy puszit nyom a kezére és aztán hozzábújva szuszog tovább.
Nem tart örökké!
Mint annyi minden, ez sem tart örökké. Gyorsan eljön a nap amikor gyermekünk a saját szobájába akar majd aludni és nem a mi társaságunkat keresi éjszaka. De az együttalvás emléke egész életén át elkíséri.
(készült Sears: The Baby Sleep Book felhasználásával)
érdekes, hogy a széndioxidszint épp megfelelő...
VálaszTörlésnekem ez a kicsi félelmem van uis, hogy amikor éjjel (meg nappal is) fekve szoptatom a fiam, rálehelem a CO2-t... butaság lenne? őt nem zavarta, csak én paráztam kicsit. hm köszi a fontos infot! :)
A CO2 egy jel a légzőközpontnak, hogy kevés az oxigén, vegyél levegőt! Gondolom a baba légvételét is serkenti, ha több a CO2 a belélegzett levegőben, ezzel lehet rendszeres a légvétel, nem marad ki sokáig a légzés.
VálaszTörlés